Image by monicore from Pixabay
Preterit je prosto prošlo vreme u nemačkom jeziku.
Već smo objašnjavali da je prosto vreme zapravo ono vreme koje gradimo tako što na osnovu glagola dodajemo nastavke za sva lica, pa je u predikatu samo jedan glagol.
Kada hoćemo da promenimo glagol po licima u preteritu, moramo najpre proveriti da li se nalazi na listi jakih i nepravilnih glagola.
Lista jakih i nepravilnih glagola
Pravilni glagoli
Ukoliko nije na listi onda ima pravilnu promenu, odnosno na infinitivnu osnovu dodajemo sledeće nastavke: -te, -test, -te, -ten, -tet, -ten.
machen / raditi
(infinitivnu osnovu dobijamo tako što od infinitiva odvojimo završetak -en)
mach-
1. machte 1. machten
2. machtest 2. machtet
3. machte 3. machten
Za preterit je karakteristično da glagol ima iste oblike u prvom i trećem licu ne samo u množini (kao kod prezenta) već i u jednini.
Nepravilni glagoli
Ukoliko pronađete glagol na listi jakih i nepravilnih glagola, onda gledate kolonu za preterit u kojoj se nalazi oblik za treće lice jednine. Taj isti oblik koristimo i za prvo lice jednine, a na ostala lica dodajemo nastavke za prezent (za drugo lice jednine -st, i za množinu -en, -t, -en).
fahren / voziti, putovati
fuhr (oblik iz kolone za preterit)
1. fuhr 1. fuhren
2. fuhrst 2. fuhrt
3. fuhr 3. fuhren
Glagoli sa naglašenim / odvojivim prefiksom
Kao i kod prezenta, u preteritu se kod ovih glagola naglašeni prefiks odvaja i stoji sasvim na kraju rečenice, dok se ostatak glagola menja po licima i u izjavnoj rečenici stoji na drugom mestu.
aufräumen
Wir räumten unsere Wohnung auf.
aufstehen
Ich stand um 7 Uhr auf.
(pošto je STEHEN nepravilan glagol uzima se oblik iz liste jakih i nepravilnih glagola)
Comments
Post a Comment