Skip to main content

Preterit - prosto prošlo vreme u nemačkom jeziku

 

                                      Image by monicore from Pixabay

 

Preterit je prosto prošlo vreme u nemačkom jeziku.

Već smo objašnjavali da je prosto vreme zapravo ono vreme koje gradimo tako što na osnovu glagola dodajemo nastavke za sva lica, pa je u predikatu samo jedan glagol.

 

Kada hoćemo da promenimo glagol po licima u preteritu, moramo najpre proveriti da li se nalazi na listi jakih i nepravilnih glagola. 

 Lista jakih i nepravilnih glagola


Pravilni glagoli

Ukoliko nije na listi onda ima pravilnu promenu, odnosno na infinitivnu osnovu dodajemo sledeće nastavke: -te, -test, -te, -ten, -tet, -ten.

machen / raditi

(infinitivnu osnovu dobijamo tako što od infinitiva odvojimo završetak -en)

mach-

1. machte              1. machten

2. machtest           2. machtet

3. machte              3. machten

Za preterit je karakteristično da glagol ima iste oblike u prvom i trećem licu ne samo u množini (kao kod prezenta) već i u jednini.


Nepravilni glagoli

Ukoliko pronađete glagol na listi jakih i nepravilnih glagola, onda gledate kolonu za preterit u kojoj se nalazi oblik za treće lice jednine. Taj isti oblik koristimo i za prvo lice jednine, a na ostala lica dodajemo nastavke za prezent (za drugo lice jednine -st, i za množinu -en, -t, -en).

fahren / voziti, putovati

fuhr (oblik iz kolone za preterit)

1. fuhr            1. fuhren

2. fuhrst         2. fuhrt

3. fuhr            3. fuhren

 

Glagoli sa naglašenim / odvojivim prefiksom

Kao i kod prezenta, u preteritu se kod ovih glagola naglašeni prefiks odvaja i stoji sasvim na kraju rečenice, dok se ostatak glagola menja po licima i u izjavnoj rečenici stoji na drugom mestu. 

 aufräumen

Wir räumten unsere Wohnung auf.

aufstehen

Ich stand um 7 Uhr auf

(pošto je STEHEN  nepravilan glagol uzima se oblik iz liste jakih i nepravilnih glagola)

Comments

Popular posts from this blog

Imperativ

 Šta je imperativ? Imperativ je glagolski način kojim iskazujemo molbu, savet ili naredbu . Oblici imperativa postoje u drugom licu jednine i drugom licu množine , a u nemačkom jeziku postoji i u trećem licu množine jer to lice koristimo za persiranje. Komm! - Dođi! Kommt! - Dođite! Kommen Sie, bitte! - Dođite, molim Vas! Kako se gradi imperativ? Oblike imperativa gradimo na sledeći način: - drugo lice jednine gradimo tako što od infinitiva odvojimo nastavak -en : kommen (doći) - komm (dođi) Oblik imperativa se poklapa sa oblikom infinitivne osnove. Može se dodati nastavak -e, ali se najčešće upotrebljava oblik bez -e.   - drugo lice množine dobijamo tako što na infinitivnu osnovu dodajemo nastavak -t : kommen (doći)  komm- (infinitivna osnova) komm t (dođite) Imperativ za drugo lice množine se poklapa sa oblikom prezenta za drugo lice množine, ali nemojte mešati prezent i imperativ. Prezentom se izražava sadašnje vreme, a imperativom molba ili zapovest: ihr ko...

Upitne reči u nemačkom jeziku

Upitne reči su one pomoću kojih postavljamo pitanja, koja se u nemačkom jeziku nazivaju W-Fragen , a u nazivu imamo W jer upitne reči počinju ovim slovom. Najčešće se upotrebljavaju sledeće upitne reči: Wer? - Ko? Was? - Šta? Wo? - Gde? Wie? - Kako? Kakav? Woher? - Odakle? Wohin? - Kuda? Wessen? - Čiji / čija / čije? Wem? - Kome? Wen? - Koga? Wann? - Kada? Warum? - Zašto? Wie viel? - Koliko? Wie lange? - Koliko dugo? Welcher / welche / welches? - Koji / koja / koje? Was für ein? / Was für eine? / Was für ein? - Kakav / kakva / kakvo?                                        Image by Arek Socha from Pixabay  

Red reči u rečenici / Wortstellung

Za pravilno izražavanje je veoma važno da vodimo računa o redu reči u rečenici, odnosno redosledu delova rečenice, za šta u nemačkom jeziku postoje vrlo jasna pravila.   Obaveštajna rečenica / Aussagesatz  Prost predikat U prostom predikatu imamo samo jedan glagol. Osnovno pravilo za formiranje obaveštajne rečenice je to da glagol stoji uvek na drugom mestu, a subjekat se nalazi ispred ili iza glagola, tj. na prvom ili trećem mestu u rečenici, na primer: Ich fahre im Sommer ans Meer . Kao što vidimo, glagol / predikat je na drugom mestu u rečenici, a subjekat (ich) je na prvom mestu. Na prvo mesto takođe možemo da stavimo neki od datih priloga, pa će rečenica da glasi: Im Sommer fahre ich ans Meer . Iako je treća po redu reč u rečenici, predikat je i dalje na drugom mestu jer je ispred njega samo jedan deo - priloška odredba za vreme. Dakle, brojimo delove rečenice, a ne pojedine reči . Subjekat (ich) je u ovom slučaju na trećem mestu. Složen predikat Složeni predik...