Skip to main content

Imperativ

 Šta je imperativ?

Imperativ je glagolski način kojim iskazujemo molbu, savet ili naredbu. Oblici imperativa postoje u drugom licu jednine i drugom licu množine, a u nemačkom jeziku postoji i u trećem licu množine jer to lice koristimo za persiranje.

Komm! - Dođi!

Kommt! - Dođite!

Kommen Sie, bitte! - Dođite, molim Vas!


Kako se gradi imperativ?

Oblike imperativa gradimo na sledeći način:

- drugo lice jednine gradimo tako što od infinitiva odvojimo nastavak -en:

kommen (doći) - komm (dođi)

Oblik imperativa se poklapa sa oblikom infinitivne osnove. Može se dodati nastavak -e, ali se najčešće upotrebljava oblik bez -e.

 

- drugo lice množine dobijamo tako što na infinitivnu osnovu dodajemo nastavak -t:

kommen (doći) 

komm- (infinitivna osnova)

kommt (dođite)

Imperativ za drugo lice množine se poklapa sa oblikom prezenta za drugo lice množine, ali nemojte mešati prezent i imperativ. Prezentom se izražava sadašnje vreme, a imperativom molba ili zapovest:

ihr kommt - vi dolazite (prezent)

kommt! - dođite! (imperativ)

Kao što možete da vidite, uz imperativ ne stoji subjekat za razliku od prezenta gde je obavezan.


- treće lice množine gradimo tako što uz oblik koji se poklapa sa infinitivom (završava se na -en) koristimo ličnu zamenicu Sie:

kommen Sie! - dođite!


Imperativ nepravilnih glagola

Glagoli kod kojih e prelazi u i ili ie

Ovu promenu vokala imamo u prezentu u drugom i trećem licu jednine:

geben (dati)

1. gebe        1. geben

2. gibst        2. gebt

3. gibt          3. geben

Pošto imperativ imamo u drugom licu jednine, drugom licu množine i trećem licu množine, nepravilnost ćemo imati samo u drugom licu jednine. Takođe odvajamo završetak -en od infinitiva, ali imamo promenu vokala:

gib! (daj!)

Oblici za drugo i treće lice množine množine se grade kao i kod pravilnih glagola:

gebt! (dajte!)

geben Sie! (dajte! - persiranje)


Glagoli kod kojih a prelazi u ä

Ovi glagoli ne dobijaju umlaut u drugom licu jednine, tako da se imperativ gradi isto kao i kod pravilnih glagola, što možemo videti na primeru glagola fahren (voziti):

fahr! (vozi!)

fahrt! (vozite!)

fahren Sie! (vozite! - persiranje)


Imperativ glagola sa naglašenim prefiksom

Kod imperativa ovih glagola odvajamo prefiks i stavljamo ga na kraj rečenice:

aufmachen (otvoriti)

Mach bitte das Fenster auf! - Otvori prozor, molim te!

Macht bitte das Fenster auf! - Otvorite prozor, molim vas!

Machen Sie bitte das Fenster auf! - Otvorite prozor, molim Vas!


Red reči u rečenici sa imperativom

Kao što vidimo u primerima iznad, u ovim rečenicama glagol uvek stoji na prvom mestu. Subjekat je izostavljen, osim kod trećeg lice množine (persiranje) kada odmah iza glagola stoji lična zamenica Sie. Da bi izraz zvučao ljubaznije koristimo bitte (molim).

                                       Image by Cole Stivers from Pixabay


 


Comments

Popular posts from this blog

Prezent - prosto sadašnje vreme u nemačkom jeziku

Infinitiv i infinitivna osnova Osnovni oblik glagola se naziva infinitiv i on se u nemačkom jeziku završava na -en : kommen (doći), fragen (pitati), spielen (igrati) ... Infinitivnu osnovu dobijamo tako što od  glagola odvojimo završetak -en : komm -en , frag -en , spiel -en .   Građenje prezenta Prezent pravilnih glagola Gradimo ga tako što na infinitivnu osnovu dodajemo sledeće nastavke za lica: -e, -st, -t, -en, -t, -en . fragen / pitati frag -en 1. frag e - pitam                     1. frag en - pitamo 2. frag st - pitaš                      2. frag t - pitate 3. frag t - pita                         3. frag en - pitaju Prezent nepravilnih glagola Kod nepravilne promene nam je takođe potrebna infinitivna osnova na koju dodajemo potpuno iste nastavke, ali u samoj infinitivnoj osnovi dolazi do promene vokala u drugom i trećem licu jednine . Promene mogu biti sledeće: a →ä e →i e →ie Za svaku od ovih promena ćemo navesti primer:     a →ä fahren /

Red reči u rečenici / Wortstellung

Za pravilno izražavanje je veoma važno da vodimo računa o redu reči u rečenici, odnosno redosledu delova rečenice, za šta u nemačkom jeziku postoje vrlo jasna pravila.   Obaveštajna rečenica / Aussagesatz  Prost predikat U prostom predikatu imamo samo jedan glagol. Osnovno pravilo za formiranje obaveštajne rečenice je to da glagol stoji uvek na drugom mestu, a subjekat se nalazi ispred ili iza glagola, tj. na prvom ili trećem mestu u rečenici, na primer: Ich fahre im Sommer ans Meer . Kao što vidimo, glagol / predikat je na drugom mestu u rečenici, a subjekat (ich) je na prvom mestu. Na prvo mesto takođe možemo da stavimo neki od datih priloga, pa će rečenica da glasi: Im Sommer fahre ich ans Meer . Iako je treća po redu reč u rečenici, predikat je i dalje na drugom mestu jer je ispred njega samo jedan deo - priloška odredba za vreme. Dakle, brojimo delove rečenice, a ne pojedine reči . Subjekat (ich) je u ovom slučaju na trećem mestu. Složen predikat Složeni predikat se sas