Image by StockSnap from Pixabay
Šta su glagoli?
Glagoli su vrsta reči kojom izražavamo radnju, stanje ili zbivanje, iskazano u nekom vremenu (prošlom, sadašnjem ili budućem).
Osnovni oblik glagola
Osnovni oblik glagola se naziva infinitiv, i on je neličan glagolski oblik (njime se ne izražava lice, rod, broj...). U srpskom jeziku infinitiv se završava na -ti ili -ći (trčati, raditi, doći, moći...), a u nemačkom jeziku na -en: kommen, wohnen, essen...
Promena glagola po licima
Da bismo upotrebili glagol u rečenici moramo ga prebaciti u lični glagolski oblik, da bi se slagao sa subjektom. Promena glagola po licima i vremenima naziva se konjugacija.
Da bismo lakše savladali ovu promenu podelićemo glagole u nemačkom jeziku u nekoliko grupa, jer svaka od njih ima svoje osobenosti:
1. Pravilni glagoli
U ovu grupu spada najveći broj glagola. Kao što im i samo ime govori, ovi glagoli ne odstupaju od određenih pravila prilikom promene po licima i vremenima i najlakše ih je savladati. Način promene ćemo videti u drugim delovima pregleda gramatike nemačkog jezika.
2. Jaki i nepravilni glagoli
Jaki glagoli grade svoje oblike pomoću promene vokala (npr. promena vokala u drugom i trećem licu jednine prezenta), a kod nepravilnih glagola dolazi do promene konsonanta u preteritu i participu. Oni se nalaze na listi jakih i nepravilnih glagola u nemačkom jeziku i njihove oblike učimo napamet.
3. Pomoćni glagoli
U nemačkom jeziku imamo tri pomoćna glagola i to su:
sein - jesam / biti,
haben - imati,
werden - postati.
Zbog nepravilnosti u promeni moramo ih učiti napamet. Naročito je nepravilan pomoćni glagol sein.
4. Modalni glagoli
U ovu grupu spada šest glagola, a to su:
dürfen - smeti,
können - moći, znati, umeti,
mögen - sviđati se, voleti, želeti,
müssen - morati,
sollen - trebati,
wollen - hteti.
Njihova promena je specifična po tome što su im oblici u prvom i trećem licu isti ne samo u množini, nego i u jednini. Osim toga, oni se u rečenicama retko pojavljuju samostalno, uglavnom idu sa još jednim glagolom koji onda stoji sasvim na kraju rečenice u infinitivu.
Comments
Post a Comment