Skip to main content

Deklinacija imenica u jednini

 Šta je deklinacija?

Deklinacija je promena po padežima. U nemačkom jeziku imamo četiri padeža: nominativ, genitiv, dativ i akuzativ.


Imenice ženskog roda

Ove imenice ne dobijaju nikakav nastavak, promena po padežima se u jednini iskazuje jedino pomoću određenog člana:

N: die Frau

G: der Frau

D: der Frau

A: die Frau

 

Imenice muškog i srednjeg roda

Kod imenica muškog i srednjeg roda imamo dva tipa promene.


1. TIP

Imenice muškog i srednjeg roda dobijaju u genitivu jednine nastavak -s ili -es, zavisno od toga kako se završavaju (e se ubacuje radi lakšeg izgovora).

Muški rod

N: der Vater                     N: der Tag

G: des Vaters                   G: des Tages

D: dem Vater                   D: dem Tag

A: den Vater                    A: den Tag

 

Srednji rod

N: das Hotel                     N: das Haus

G: des Hotel                  G: des Hauses

D: dem Hotel                   D: dem Haus

A: das Hotel                     A: das Haus

 

2. TIP

Nastavak -(e)n u genitivu jednine najčešće dobijaju imenice muškog roda koje se završavaju na -e, a koje označavaju živa bića. Ovom tipu pripada veliki broj imenica koje označavaju pripadnike različitih naroda (Chinese, Franzose, Bulgare...) i zanimanja (Biologe, Geologe...). Tu su i neke imenice koje se završavaju suglasnicima, kao i neke imenice stranog porekla. Osim u genitivu, ove imenice dobijaju nastavak -en i u dativu i akuzativu.

N: der Löwe                     N: der Prinz

G: des Löwen                   G: des Prinzen

D: dem Löwen                  D: dem Prinzen

A: den Löwen                   A: den Prinzen

 

Neke imenice muškog roda se menjaju po meštovitom tipu deklinacije, koji predstavlja kombinaciju nastavaka iz tipa 1 i tipa 2:

N: der Name

G: des Namens

D: dem Namen

A: den Namen

Ovom mešovitom tipu pripadaju i imenice: der Buchstabe, der Funke, der Gedanke i der Wille.

Jedina imenica srednjeg roda koja pripada mešovitom tipu je das Herz:

N: das Herz

G: des Herzens

D: dem Herzen

A: das Herz

 

Kojoj deklinaciji pripada imenica?

Već smo videli da imenice ženskog roda ne dobijaju nikakve nastavke prilikom deklinacije u jednini. Imenice srednjeg roda dobijaju nastavak -(e)s u genitivu. Ali kako da znamo kom tipu deklinacije pripadaju imenice muškog roda? U svakom rečniku iza imenice stoje dva nastavka, prvi je za genitiv jednine, a drugi za množinu:

der Stern, -s/-e

Pomoću podataka iz rečnika možemo da vidimo da ova imenice u genitivu jednine dobija nastavak -s, a u množini dobija nastavak -e. Promena u jednini će onda da glasi:

der Stern

des Sterns

dem Stern

den Stern

                                  
                                     Image by 💙♡🌼♡💙 Julita 💙♡🌼♡💙 from Pixabay


 

Comments

Popular posts from this blog

Prezent - prosto sadašnje vreme u nemačkom jeziku

Infinitiv i infinitivna osnova Osnovni oblik glagola se naziva infinitiv i on se u nemačkom jeziku završava na -en : kommen (doći), fragen (pitati), spielen (igrati) ... Infinitivnu osnovu dobijamo tako što od  glagola odvojimo završetak -en : komm -en , frag -en , spiel -en .   Građenje prezenta Prezent pravilnih glagola Gradimo ga tako što na infinitivnu osnovu dodajemo sledeće nastavke za lica: -e, -st, -t, -en, -t, -en . fragen / pitati frag -en 1. frag e - pitam                     1. frag en - pitamo 2. frag st - pitaš                      2. frag t - pitate 3. frag t - pita                         3. frag en - pitaju Prezent nepravilnih glagola Kod nepravilne promene nam je takođe potrebna infinitivna osnova na koju dodajemo potpuno iste nastavke, ali u samoj infinitivnoj osnovi dolazi do promene vokala u drugom i trećem licu jednine . Promene mogu biti sledeće: a →ä e →i e →ie Za svaku od ovih promena ćemo navesti primer:     a →ä fahren /

Red reči u rečenici / Wortstellung

Za pravilno izražavanje je veoma važno da vodimo računa o redu reči u rečenici, odnosno redosledu delova rečenice, za šta u nemačkom jeziku postoje vrlo jasna pravila.   Obaveštajna rečenica / Aussagesatz  Prost predikat U prostom predikatu imamo samo jedan glagol. Osnovno pravilo za formiranje obaveštajne rečenice je to da glagol stoji uvek na drugom mestu, a subjekat se nalazi ispred ili iza glagola, tj. na prvom ili trećem mestu u rečenici, na primer: Ich fahre im Sommer ans Meer . Kao što vidimo, glagol / predikat je na drugom mestu u rečenici, a subjekat (ich) je na prvom mestu. Na prvo mesto takođe možemo da stavimo neki od datih priloga, pa će rečenica da glasi: Im Sommer fahre ich ans Meer . Iako je treća po redu reč u rečenici, predikat je i dalje na drugom mestu jer je ispred njega samo jedan deo - priloška odredba za vreme. Dakle, brojimo delove rečenice, a ne pojedine reči . Subjekat (ich) je u ovom slučaju na trećem mestu. Složen predikat Složeni predikat se sas

Imperativ

 Šta je imperativ? Imperativ je glagolski način kojim iskazujemo molbu, savet ili naredbu . Oblici imperativa postoje u drugom licu jednine i drugom licu množine , a u nemačkom jeziku postoji i u trećem licu množine jer to lice koristimo za persiranje. Komm! - Dođi! Kommt! - Dođite! Kommen Sie, bitte! - Dođite, molim Vas! Kako se gradi imperativ? Oblike imperativa gradimo na sledeći način: - drugo lice jednine gradimo tako što od infinitiva odvojimo nastavak -en : kommen (doći) - komm (dođi) Oblik imperativa se poklapa sa oblikom infinitivne osnove. Može se dodati nastavak -e, ali se najčešće upotrebljava oblik bez -e.   - drugo lice množine dobijamo tako što na infinitivnu osnovu dodajemo nastavak -t : kommen (doći)  komm- (infinitivna osnova) komm t (dođite) Imperativ za drugo lice množine se poklapa sa oblikom prezenta za drugo lice množine, ali nemojte mešati prezent i imperativ. Prezentom se izražava sadašnje vreme, a imperativom molba ili zapovest: ihr kommt - vi dolaz